V tomto zimním sychravém počasí můžeme využít mnoho našich bylinných sirupů na nachlazení a kašel, jako jsou jitrocelový, smrkový, lipový, pampeliškový, dobromyslový, tymiánový, ze slézu, divizny.
Jitrocelový sirup
Jitrocel se na prvém místě užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic.Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina.
Smrkový sirup
V lidovém léčitelství byly známé léčivé síly mladých větviček, šišek a pryskyřice, které obsahují terpentýnovou silici. Ta rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu.
Tymiánový sirup
Rostlina samotná obsahuje kromě silic ještě spoustu dalších účinných látek, jako jsou třísloviny, hořčiny, flavony, aromatické kyseliny a samozřejmě typické silice thymol a karvakrol. Nezastupitelné místo má tymián také v lidovém léčitelství, protože je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin vůbec.
Tymián se používá při nemocech horních cest dýchacích, hlavně na kašel. Dobře ovlivňuje průdušky při astmatu.
Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům.
Je účinný proti průjmům a nadýmání a celkově zlepšuje trávení.
Současně je tymián také skvělé diuretikum, takže zbavuje tělo zadržovaných tekutin v těle (vodnatelnost) a tím sekundárně zmírňuje infekce močových cest.
Pomáhá při revmatismu a dně.
Pampeliškový sirup
Velice pomáhá především při rýmě a nachlazení. Výborně čistí krev a pomáhá při trávení. Lidé , kteří mají problémy s ledvinami by měli spíše používat tento pampeliškový sirup, než -li klasický včelí med.
Dobromyslový sirup
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh – to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Droga působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Napsat komentář