Sirupy vyrábíme z celé řady rostlin podle osvědčených receptur našich babiček.
Byliny působící na dýchací cesty
Nejoblíbenější skupinou jsou samozřejmě sirupy z bylinek působících na dýchací cesty – ať už sáhneme po osvědčeném sirupu ze smrkových výhonků, mateřídoušce či tymiánu nebo zvolíme sirup z jitrocele, slézu či divizny, neuděláme chybu. Všechny tyto bylinky pomáhají při různých formách kašle. Samozřejmě musíme trochu znát podobu kašle (suchý dráždivý či produktivní). Více se dozvíte v celé řadě článků na našem blogu.
Problémy s dýchacím ústrojím se ale neprojevují jen kašlem, při nachlazení se objevuje i rýma včetně zánětů dutin a bolestí v krku. Zde se osvědčila obyčejná pampeliška, která s rýmou dokáže opravdu zázraky.
Pokud se již zánět dostane až k průduškám, volíme některou z těchto bylin. Divizna, dobromysl či mateřídouška bezpečně pomohou právě při zánětech průdušek a bronchitidě.
Při nachlazení je vhodné pomoci organismu ještě dalšími bylinkami, které pomáhají komplexně, mají protizánětlivé účinky a zmírňují horečku tím, že podporují pocení. V tomto případě je vhodnou volbou lípa nebo černý bez.
Byliny působící na trávicí soustavu
Celá řada bylin má příznivé účinky na trávení a celou trávicí soustavu. Tyto rostliny obsahují často hořké látky, a tak je forma sirupu jednou z vhodných možností, jak tyto bylinky dostat do organismu.
Tvorbu trávicích šťáv podporují byliny jako estragon či řebříček, na tvorbu žluči, celkově žlučník, játra a slinivku působí pelyněk a kopřiva.
Saturejka pak dále pomáhá na překyselení žaludku, plynatost a nadýmání a doplňuje tak roli estragonu. Ten pomáhá i při zácpách a pocitu plnosti, který trápí řadu lidí po (nejen) těžkých jídlech.
Byliny působící na močové cesty
Další skupinou bylin jsou rostliny příznivě ovlivňující močové cesty. Z těchto rostlin nesmíme zapomenout na zlatobýl, brusinku nebo medvědici lékařskou. Všechny tyto bylinky pomáhají při zánětech močových cest, ledvin a ledvinových kamenech.
Byliny působící na cévní a oběhový systém
V naší nabídce máme i sirupy z rostlin, které působí na srdce a krevní oběh, ovlivňují krevní tlak a působí na cévy. Při dlouhodobém užívání takto působí hloh.
Pročištění organismu, snížení cukru v krvi a příznivé působení na oběhový systém má naopak aronie. S touto rostlinou neuděláte nikdy chybu – obsahuje i řadu vitamínů, a tak je vhodným prostředkem pro podporu imunitního systému.
Byliny působící na imunitu
Jak už bylo zmíněno, aronie má dobré účinky na imunitní systém. Její působení je však ještě vhodné spojit s působením rakytníku, který je asi jedničkou v obsahu vitamínů a dalších aktivních látek. Obsah vitamínu C je samozřejmě také v šípku, z nějž však děláme sirup pouze příležitostně během podzimu.
Byliny na uklidnění, nespavost
Samostatnou skupinu bylinek tvoří bylinky působící na uklidnění, nespavost, stresové situace, bolesti hlavy. Mezi tyto rostliny patří hlavně meduňka, levandule, rozmarýn.
Nejsilnější z těchto bylin je kopretina řimbaba, která má silné účinky při migrénách, bolestech hlavy a dalších částí těla. S touto bylinkou je však již nutné pracovat opatrně.
Další námi používané bylinky
Některé byliny mají specifické účinky, které nelze zařadit do žádné z výše uvedených skupin. Neznamená to však, že by byly méně prospěšné našemu organismu. Například přeslička působí na klouby, jetel při problémech v menopauze.