Blíží se Masopust!

Naše „zimní přestávka“ se pomalu přehoupla do druhé poloviny a mílovými kroky se blíží další sezóna. Blíží se totiž doba věnovaná masopustnímu veselí, které bylo vždy spojené s jarmarky. Však také masopust byl poslední příležitostí pořádně si nacpat žaludky masem, koblihami a dalšími pochoutkami. Za dveřmi bylo 40 dní půstu. Zimní přestávka po hektických vánočních trzích by byla krásná, ale kvůli téměř nulovým zásobám řady druhů nás čekala a ještě čeká kupa práce. Ještě, že máme zásoby nasušených bylinek z léta.

Během ledna jsme dělali zásoby sirupů ze slézu, který pomáhá na dýchací cesty, z voňavého pelyňku brotanu, který uklidňuje játra a podrážděný žlučník, přitom skvěle chutná (není hořký). Zpracovali jsme také zbytky nasušené meduňky.

Karbinec evropský je jedna z mála rostlin působících na štítnou žlázu

Na začátku února budeme zkoušet i nové druhy – medvědici lékařskou nebo třeba karbinec evropský, který je téměř jedinou bylinkou, která působí na činnost štítné žlázy.

Počasí zatím jarmarkům a trhům nepřeje, ale my doufáme, že za měsíc na masopustním veselí bude trochu tepleji a všichni si to pořádně užijeme.

A kde nás uvidíte?

Stále jednáme o účasti na nějakém masopustu 16.2.2019, ale zatím to vypadá, že se uvidíme až o týden později v Josefově.

Pevnost Josefov u Jaroměře pořádá masopust již po několikáté a tato akce se těší velkému zájmu široké veřejnosti. Masopustní průvod se vydává po Josefově a svou pouť ukončí u Bastionu I., kde na vás čekají masopustní pochoutky – zabijačkové laskominy, koblihy a další sladkosti. V kasematách pak na vás bude čekat řemeslný jarmark, kde již budeme připraveni i my s našimi sirupy. Během odpoledne bude v Bastionu I. připraven bohatý kulturní program.

O týden později – 2.3.2019 – v sobotu dopoledne nás uvidíte v Chrudimi na Resslově náměstí. Masopustní průvod bude putovat městem a dorazí právě na náměstí, kde na vás čeká masopustní jarmark.

V neděli 3.3.2019 se koná celodenní program na Šrámkově statku v Pileticích také včetně masopustního jarmarku. Masopust v Pileticích má bohatou tradici a my se na zdejší program v podání hradeckých folklorních souborů.

Přijeďte hodovat a užít si masopustní veselí a obstarejte si zásobu našich bylinných sirupů na předjaří, kdy je naše imunita oslabená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *